Posle dugih 7 godina razvoja našeg poljoprivrednog gazdinstva, dočekali smo i naš prvi ozbiljan rod lešnika. Od kako smo 2015 revitalizovali zemlju naših dedova, (nismo dali da propadne, i bilo je tu dosta posla), svake godine smo marljivo radili na održavanju zasada.
Dugo smo radili razne probe sa našim lešnikom i sastojcima za koje smo mislili da će biti dobar odabir da se napravi vrhunski kvalitetan slatki krem, koji je pritom zdrav, hranljiv, vegan, stabilan, itd..
U Toskani gde se gaji dosta lešnika, svako domaćinstvo pravi svoj krem po svojoj recepturi, tako da svaki kupac može da nađe svoj ukus. To je tradicija u Italiji, i nadamo se da će i kod nas da se preslika, jer su “home made“ kremovi daleko boji i zdraviji od industrijskih.
Počeli smo sa kakako prahom, pa smo otkrili da ima kakao prahova i kakao prahova. Pa smo naučili svašta, i shvatili da je kakao vrlo kompleksna materija!. Južna Amerika, neke Afrčke zemlje, pa organski kakao itd. itd....
Probe koje smo radili sa kakao puterom i kako prahom nam nisu dale rezultate koje smo hteli, i sasvim slučajno smo došli u dodir sa vrlo kvalitetnom crnom čokoladom koja sadrži 60% kakaoa, i rekli hajde da ta dva sastojka spojimo. Uz pomoć našeg jedinstvenog tehnologa smo ta dva sastojka spojili posebnom metodom, i dobili ono što smo pokušavali skoro tri meseca sa raznim metodama i sastojcima. Ukus bajadere Kraš, a može da se maže. Odnos čokolade i lešnik paste koju sami pravimo od našeg lešnika je 50:50.
Obzirom da nema nikakvih drugih sastojaka, dodatnih emulgatora ili dodatih materija (šećer, ulje, mast i sl..), ovaj naš krem koji je video svetlost dana u zimskim uslovima se vrlo brzo stvrdne na niskim temperaturama, što smo mislili da će predstavljati problem. Ali, naši prijatelji koji su nam bili degustatori i prvi ocenjivači su zapravo rekli sasvim suprtono...može da se jede kao čokolada, a ako hoćeš da ga mažeš samo ga malo zagreješ, ili ga držiš pored izvora toplote gde je Creamis u ”mazljivom” stanju.
Vrlo je pogodan za vegane kao i za osetljive grupe ljudi sa ograničenjima u ishrani. Malo jeste “jači“ (815 cal), što ga preporučuje i za sportiste pre treninga, decu koja nisu navikla na kremove sa visokim udelom šećera i masti, i sl.
Za ceo grafički identitet, kao i za sav potreban dodatni materijal se pobrinula Aleksandra (https://alleksandra.com ) jedna od naših najvažnijih karika, bez koje se ovo sve ne bi desilo.
din 750
Pored slatkog krema koji je bio osnov naše priče da se iskoristi naš lešnik, razvili smo i slani krem, i to pesto.
Naš lešnik je pažljivo gajen, tako da nema puno vlage u zrnu. Ne navodljavamo ga jer nije za tržište i da bude ”lep na oko”, već nam je potreban najkvaliteniji plod kao naša sirovina, koji daje najviše arome i pravog ukusa lešnika. Kupili smo svu neophodnu mehanizaciju za poljoprivredu, kao i opremu za dalju obradu ploda.
Tragajući za sastojcima koji bi pored naše lešnik paste činili novi slan proizvod, došli smo do izvarednih proizvođača začinskog bilja, kod kojih je bosilljak upravo onakav kakav nama treba (samo list i sorta Genovese), i započeli saradnju.
Čim smo uradili prve probe, znali smo da smo dobili odličan proizvod. Pošto smo hteli vegan proizvod, morali smo da nađemo zamenu za sir koji se originalno dodaje pestu (pekorino i parmezan), pa smo i tu našli odčino rešenje u vidu miso paste.
Takođe smo započeli saradnju sa malom uljarom u Bačkoj, koja nam daje hladno ceđeno ulje suncokreta koji ima visok sadržaj oleinske kiseline, i uz dodatak B vitamina čini ovo ulje idealnim za naš pesto.
Sam proces proizvodnje smo osvojili uz pomoć našeg tehnologa, i tako je nastala Pestonela. Može da se pravi samo u periodu Maj-Oktobar jer je samo svež bosiljak dobar za pesto. U tom periodu moramo da napravimo i zalhe za zimske mesece. Obzirom da ovaj pesto pasterizujemo, rok trajanja mu je 12 meseci, i tako smo rešili i taj problem.
Udeo lešnik paste, bosiljka i ulja je otprilike isti, po trećina, ali ostavimo malo mesta i za naše začine i tajne (so, miso, limun, itd...)
Naši “degustatori“ su nam rekli da bolji pesto nisu probali, a imali su prilike da probaju razna pesta iz celog sveta.
din 490